- Z darami natury świat nie jest ponury!
- Szkolny Klub Sportowy
- Godziny wychowawcze ze światem
- „Mała rzecz, a cieszy, czyli gumy oporowe na lekcjach wychowania fizycznego w klasie VI ”
- „Graj, zrywaj i wygrywaj - Rugby Tag na lekcjach wf w klasie piątej ”
- Trzymajmy się zdrowo
- Aktywny powrót do szkoły
- 20 minut dla matematyki
- Przyjaciele Zippiego
- Gramy zmysłami
- Matematyka w zabawie ukryta - Sztuka FinansowANIA i jak być przy KASIe
- Uniwersytet Dzieci - Ja w relacjach. Jak zrozumieć siebie i innych
- Stop udarom i ty możesz zostać superbohaterem
- Z kulturą mi do twarzy
- Uniwersytet Dzieci - Ciekawe pierwszaki. Jak poznawać świat w klasie?
- Uniwersytet Dzieci - Ciekawscy trzecioklasiści. Dlaczego wszystkie pytania są dobre?
- Czytam z klasą - lekturki spod chmurki
- Uniwersytet Dzieci - Matematyka. Kto w pracy liczy, mierzy i waży?
- Klimat szkoły - tworzymy go razem
„Przyjaciele Zippiego” to międzynarodowy program promocji zdrowia psychicznego, który kształtuje i rozwija umiejętności psychospołeczne u małych dzieci w wieku 5-8 lat. Uczy różnych sposobów radzenia sobie z trudnościami i wykorzystywania nabytych umiejętności w codziennym życiu oraz doskonali relacje dzieci z innymi ludźmi. Nie koncentruje się on na dzieciach z konkretnymi problemami czy trudnościami, ale promuje zdrowie emocjonalne wszystkich małych dzieci.
Jest to cykl 24 spotkań, realizowanych przez nauczyciela, wychowawcę w najstarszych grupach przedszkolnych oraz w pierwszych klasach szkół podstawowych, w oparciu o bardzo starannie opracowane materiały.
Właścicielem programu jest angielska fundacja „Partnership for Children”. W Polsce, na podstawie podpisanej umowy licencyjnej, od 1 czerwca 2010 roku, wyłącznym przedstawicielem PFC, upoważnionym do upowszechniania programu „Przyjaciele Zippiego” jest Centrum Pozytywnej Edukacji.
Program został zbudowany na założeniu, że małe dzieci można nauczyć radzenia sobie z problemami i trudnościami, dzięki czemu będą lepiej funkcjonować w młodości i w życiu dorosłym, korzystając z tych umiejętności.
Wiek 5-7 lat, to okres rozwojowy, któremu towarzyszy wiele zmian, ogromne tempo uczenia się i nabywania nowych kompetencji. Jest to również etap przekraczania progu szkolnego. Program „Przyjaciele Zippiego” uczy dzieci, jak radzić sobie ze zmianami i wyzwaniami, jak rozwiązywać konflikty i dobrze funkcjonować w grupie. Jest to jedyny program, w którym z małymi dziećmi rozmawia się na temat śmierci i uczuć, jakie towarzyszą nam w sytuacji utraty kogoś bliskiego.
Realizując zajęcia, nie mówimy dzieciom, co mają robić, ani: "To rozwiązanie jest dobre, a tamto złe". Natomiast zachęcamy dzieci do analizowania sytuacji życiowych i zastanawiania się nad możliwościami postępowania w tych sytuacjach.
Program pokazuje także, jak ważna jest rozmowa z innymi, kiedy odczuwamy smutek lub złość i jak ważne jest słuchanie innych, kiedy oni przeżywają trudne chwile.
Entuzjazm i radość stają się udziałem dzieci spotykających się z patyczakiem Zippim i jego przyjaciółmi. W trakcie zajęć pojawia się wiele okazji do zabawy, ćwiczeń i rozmów o sprawach ważnych na tym etapie życia, o przyjaźni, o zmianach jakie zachodzą w nas i wokół nas, o sukcesach i porażkach oraz sposobach radzenia sobie z trudnościami. Dzieci dowiadują się, że potrafią znaleźć rozwiązanie, że warto i można prosić o pomoc, a także uczą się okazywać pomoc innym.